uzman arıcılık

26 Kasım 2018 Pazartesi

Arıcılıkta Ahşap Malzemelerin Boyanması


Arıcılık ekipmanlarınızın ömrünü azami ölçüde uzatmak için onları çeşitli unsurlardan korumak gerekmektedir. Bunu yapmazsanız, ahşap kısımlar havadaki rutubete maruz kalmaktadır.  Arıcılık malzemelerinin montajını yaptıktan sonra ve arılarınızı yeni yuvalarına yerleştirmeden önce, kovanın bütün dış yüzeyi boyanmalıdır. İyi kalite bir dış mekan boyası ile en az iki kat boyama yapılmalıdır. Renk kullanıcıya kalmıştır. Her türlü açık renk uygulanması için uygundur fakat yaz aylarında aşırı ısınma olmaması için koyu renkler kullanılmaması tercih edilmelidir. Beyaz renk en geleneksel renk olarak kullanılmaktadır. İsterseniz ahşap donanımlarınızı lekenlendirebilir ve kalite bir poliüretan uygulayabilirsiniz.
Birden fazla kovanınız var ise, arılarınız kendi yuvalarını görsel olarak kolayca tanıyabilmeleri için farklı renklerde boyama yapabilirsiniz veya girişlerine farklı renkte belirleyici işaretler uygulayabilirsiniz. Bu yöntem arıların kendilerine ait olamayan kovanlara karşı sürüklenmelerini önlemeye yardımcı  olur ve böylece potansiyel hastalıkların bir kovandan başka bir kovana transferi engellenmiş olmaktadır.
Kovan bölümlerinden ahşap kovan üstü yemliği (dış kısım), dış kapaklar (iç ve dış kısım), sandıklar ve kovan sandıkları (dış kısım), dip tahtası (bütün yüzeyler), kovan kaidesi (bütün yüzeyler) boyanmalıdır.
İç kapaklara, çerçevelere sandıkların, kovan sandıkların ve ahşap kovanların iç yüzeyine ve kraliçe ızgarasına boyama uygulamayınız.
Bazen kentsel bölgede, en iyi yöntem ise arı kovanlarının dikkat çekmeyecek şekilde gri renge boyanmasıdır. Kamuflaj sağlayabilecek farklı renklere de boyanabilir. Kentsel bölgede arı yetiştiriciliği yapanlar kovanlarını; bacalara, tuğlalara veya klima birimlerine benzeyecek şekilde boyama yapmaktadırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder