uzman arıcılık

27 Nisan 2016 Çarşamba

ANA ARI VERİLECEK KOVANIN ÇERÇEVELERİNİN SIRALAMASI

1- Ballı, 2-Polenli, 3- Kapalı yavrulu, 4- Açık yavrulu, 5- Ana arı kafesinin yerleştirildiği açık yavrulu çerçeve, 6-Şurupluk sıralamasıyla konulmalıdır.

Ana arı 75 yumurtlamadan sonra dinlenmeye çekilir. Bu süre zarfında genç işci arılar ana arıyı ağzıdan beslerler.
Fakat 2-12 günlük işci arı yoksa ana arı beslenemez  ve işci arılar ana arıyı öldürürler.
Sonra da yalancı ana arı yaparlar. Bu durmda yalancı ana arı silkelenerek kovandan uzaklaştırılmalı ve kovana genç işci arılı çerçeve takviyesi yapılmalıdır.

Arılar ilkbaharda oğul igüdüsüyle 100 civarında ana arı hücresi oluşturur. Bu sebeple oğul üretimi olmayan koloniler oluşturulmalıdır.
Ana arı gözü olan kovanlarda arı oğla gitmeden 4 çıtası bölünüp ayrı bir kovana alınarak yeni bir koloni oluşturulmalıdır.Bu ayrılan koloniye yeni ana arı verilmelidir.

Ana arısız kovanlarda yavru ve döllü yumurta olmayacağından yeni ana arı verilen kovana genç işci arılı çerçeve nakli yapılmalıdır.

Ana arısı ölen kovan kendi anasının  oluşması beklenir ve tarlacı arıların meydana gelmesi 60 günü geçer. Bu da mevsimin geçmesi demektir. Yani geç kalınmış olur.
Bunu önlemek için ruşet kovanlarda üretülen ana arı kovana verilmelidir.

Kovanda ana arının yeni ve kaliteli olduğunu  peteğe bakarak anlayabilirsiniz. Petekte düzenli ve kapalı yumurtalar olmuşsa bu kovanın ana arısı verimli ve genç demektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder