uzman arıcılık

4 Kasım 2015 Çarşamba

ARI KEKİ KULLANIMI                                                                       ARI  KEKİ


Hava sıcaklığı 14 derecenin altına düştüğünde arıların kasları işlevlerini azaltmaktadır. Sıcaklık 10 derecenin altına düştüğünde ise arılar uçamazlar. Sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü durumda ise arılar maalesef yaşayamıyorlar. Arılar soğuk kış günlerinde kendi hallerine bırakılırsa durumun bu şekilde olması ise kaçınılmazdır.
Sonbaharın son dönemlerinde ve ilkbaharın ilk dönemlerine arılara verilen arı keki; bal, polen,  pudra şekeri karışımlarından oluşmaktadır.
Arı kekinin içerisinde bulunan bal ve diğer ürünlerin kaliteli olması önem arz etmektedir. Kalitesiz arı keki kovanda bulunan bir arı kolonisini tamamen olumsuz bir şekilde etkilemektedir.
Arı keki kıvamının akışkan olmaması gerekir. Arı kekinin akışkan bir kıvama sahip olması durumunda kovan içerisine akan arı keki arıların ölmesine neden olmaktadır.
ARI KEKİ KULLANIMI
Arı keki bir paket içerisinde ve kapalı paketin sadece belli bir bölümü küçük bir şekilde kesilerek arılara verilmelidir. Zamanla arılar kek azaldıkça bu paketi daha fazla açacaklardır.

Arı keki kolonilerin durumuna göre kullanılmalıdır. Zayıf koloniler için 0.5 kg, güçlü koloniler için ise 1 kg uygun olabilir.2 yorum:

  1. arı kekini ne zaman ve ne şekilde verlmelidir 1.kg kekin fiyatı nekadardır. tşkr ederim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba arılarınızın sonbahar bakımını yaptıktan sonra kovanlarınızı kapatmadan önce arı kekini kovanlarınıza koymanız gerekmekte. Uzman arı kekinin bir paket fiyatı 6,30tl 'dir.

      Sil